Türkiye'nin Sanal Paylaşım Platformu - Powered by vBulletin

Sayfa 1/2 1 2 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası
    LaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    KaRABiBeRİM

Status
    Konuları
    238
    Kan Grubu
    ????
    Cinsiyeti
    Burcunuz
    Koç
    Takım
    Türkiye

Post Gelecekten Mektup Var Küresel Isınma

Gelecekte, bir babanın çocuklarına bıraktığı mektup...

Canım kızım,
    Şu anda derin bir uykudasın. Uzun zamandır bu kadar güzel bir uykuya dalmamıştın. Bugün karnını doyurabildin, kana kana su içebildin. Anneniz öldüğünden beridir çok zorlanıyorum. Siz daha fazla yaşayabilin diye ,canına kıydığını size anlatmam mümkün değil. Henüz çok küçüksünüz. Sizi dünyaya getirerek çok büyük bir hata yaptığımızı geç de olsa anladık. Koca dünya, suyu biter mi? Koca dünya, aç kalmayız ki diye düşündük. Anneniz öleli 17 gün oluyor. Zaten hastaydı, ölecekti diye düşünmeyin. İyileşmek için daha fazla yiyeceğe ve suya ihtiyacı olduğundan kıydı canına. 2000'li yıllarda sıkça duymaya başladığımız bir konuydu
    küresel ısınma . Bu gidişe dur demek amacıyla bir protokol imzalanıyordu ülkeler tarafından. Türkiye, Avustralya ve ABD imzalamamıştı 2007 yılına girdiğimizde. Belki Türkiye'nin imzalaması için birşeyler yapabilirdik. Mitinglere katılır, büyüklerimizin anlamasını sağlayabilirdik. Ama yapamadık. Bizim dünyadan daha önemli konularımız vardı o günlerde. Futbol liginde kimin şampiyon olacağı daha önemliydi. O günlerde Cumhurbaşkanımız seçilecekti. Öyle çok insan katıldı ki Cumhuriyet yürüyüşüne. O günlerde neyin daha önemli olduğunu anlamakta güçlük çekiyorlardı. Dünya ölüyordu, onlar nasıl yönetileceklerini düşünüyorlardı. Dünya olmasa, ülkemiz ve nasıl yönetileceğimiz o kadar büyük bir anlam taşımıyordu. 2025 yılına geldiğimizde açlık ve susuzluk had safhaya ulaşmıştı. Herkes, karnını doyurabileceği, su içebileceği yerlere doğru göç hazırlıklarına başladı. Ülke yöneticileri göçlerin önüne geçmeye karar verdiler. Kendilerine bile yetemiyorlardı ki. Göç edip ülkelerine gelenlere nasıl yetsinler? Açlık ve susuzluktan bitkin duruma gelenler ölüme terkedildiler. Bunun üzerine iç savaşlar başladı. karnını doyuranlarla, aç kalanlar arasındaki bu savaşlarda binlerce insan can verdi.

Zenginler de öldü, fakirler de. Ülkeler arasındaki savaşların çıkmasına ramak kalmıştı. Çıktı da. Ülkemiz yaşamak için elverişli ülkelerden biri durumundaydı. Önce sınır ülkelerle sorunlar yaşadık. Onlar daha çok su istedi. Biz daha fazla azalttık. Bizim topraklarımızdan çıkıyor diye, tüm suyu sahiplendik. Suyumuz aslında tam olarak yetmiyordu. Yalnızca içmek için kullanıyorduk. Banyo yapmayalı aylar olmuştu. Herkes kokuyordu, herkes hastaydı. Su, yalnızca biraz daha fazla yaşamamıza yetiyordu. Salgın hastalıkların üzerine, bir de savaşlar başladı. Bu savaşlar yüzünden su kaynakları tehlikeye girince, ülkeler ateşli silah kullanmadan savaş yapmaya karar verdi. Herkes tarafını seçecek. İki taraf büyük bir meydanda savaşacaktı. O savaşa beni de götürdüler. Sol kolum orada kopmuştu. Kaybeden taraf su kaynaklarını paylaşmayı kabul etmiş olacaktı.

Tüm bu savaşlar, birkaç yıl fazla yaşayabilmek içindi. Dünya, yaşanmaz bir hale geleli yıllar olmuştu. Herkes kendi derdiyle uğraşıyordu. Aile içindeki kavgalarda bile, can veren insanlar oluyordu. Herkes yeteni istiyordu. Kendine yetebilen vermeye yanaşmıyordu. Tüm bu olacakları öngören insan sayısı o zamanlar çok fazla değildi. Onları dinlesek, tüm yaşananları, olmadan durdurabilecektik. Keşke o günlere dönüp düzeltme şansımız olsaydı. Keşke o günlere dönüp, sesimizi daha fazla çıkarabilseydik, ortak derdimizi herkese anlatabilseydik. 28 Nisan 2007'deki mitingi hatırlıyorum. Yüzbinler bekleniyordu. Bu o zamanlarda iyimser bir tahmindi. Milyonların gelmesi gerekirdi. Onbinlere ancak ulaşılabildi. Sonraki aylarda bir miting daha düzenlendi. Belki de bu son şansımızdı.

Aylardan Haziran'dı. Yine, umursamayanların sayısı daha fazlaydı. O güzel insanlar, biz anlayabilelim diye ellerinden geleni yaptılar. Açık Radyo dışında destek veren yayın kuruluşu olmamıştı. Diğerleri bize yalnızca dizi izletiyordu. Ne bir uyarı, ne bilinçlendirici yayınlar. Yalnızca daha fazla ratingi düşünüyorlardı. Devlet büyüklerimiz ülke çıkarları adına dünya için birşeyler yapmaktan kaçınıyordu. ABD ne yaparsa, ne derse onu yapıyorduk. Canım kızım. ben artık yanınızda olamayacağım. Kardeşine iyi bak. Siz birkaç gün fazla yaşayabilin diye, ben gidiyorum. Yanaklarınıza öpücük kondurup, çıkacağım bu karanlık delikten.

''

Bu mektup herşeyi çok güzel açıklıyor aslında fazla söze gerek yok ama..malesef gerçekleri görmeyen gözlerle dolu etrafımız..!

Yarınını düşünmeden,kimsenin yarınına hatta bugününe saygısızca yaşayan birsürü insan!...
    Günümüzün aslında en can alıcı konusu.KüreseL ıSınMa!Bu konuda birçok kesim çaba harcamakta hergün deişen iklim şartlarınıhepimiz görüyoruz...buna bireysel katkıda bulunmaya ne dersinizbu dünya hepimizin...belki bize ulaşır ulaşmaz..-ki çok yakın-çocuklarımıza böyle bir dünya bırakmayalım..umutsuzca davranacak nokta değil hepimiz üzerimize düşen görevi yapalım...Yarınlar kirlenmesin!Susuz Kalmasın Geleceğimiz!
    Dün.. bugün.. yarın..Umut eder bir yanım..
    Bu son degil ,baslangıç...Biliyorum.
    Yağmurun sesi anlatıyor bize herşeyi...Yüzümde bir tebessüm dinliyorum...
    Bu acılar elbet biter...Hayat yine devam eder...Bekliyorum...
    Hayat gülümsüyor akıp gidiyorken zaman
    yine bir gün baslar... Yepyeni, umutlar...Gelsede sonbahar...

naughty girl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SaNaLıN Kralı

Status
    Konuları
    23
    Kan Grubu
    ????
    Cinsiyeti
    Burcunuz
    Kova
    Takım
    Galatasaray
    çokk güsell ders çıkarılması gereken bi yazı.Allamm yaa bizim katta bi arıza gerizekalı kızz varr yaa insan bvilerek suları sonuna kadar açık bırakıp gidermi ayse-lal le peşinde dolaşmaktan bi hal oldukk.kızz ayse sunu tenhada kıstırak mı bii

KaRABiBeRİM

Status
    Konuları
    238
    Kan Grubu
    ????
    Cinsiyeti
    Burcunuz
    Koç
    Takım
    Türkiye
    sorma ya bir denk düşse açıp gitmesi ah ah..ben söyleyeceğimi biliyorum ama
    olmadı tenhada kıstırırız canım laftan anlamayanın hai kötektir;)dimi farfaturam)

naughty girl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SaNaLıN Kralı

Status
    Konuları
    23
    Kan Grubu
    ????
    Cinsiyeti
    Burcunuz
    Kova
    Takım
    Galatasaray
    valla kan çıkar kısımm sen karışma daha yeni çıkmaya başladın zaten onura üsülürümm..

KaRABiBeRİM

Status
    Konuları
    238
    Kan Grubu
    ????
    Cinsiyeti
    Burcunuz
    Koç
    Takım
    Türkiye
    Yok canım sen de abartma merak etme deli deliyi görünce değneğini saklarmış

İsraf edeni yakarım valla kimse kusura bakmasın yeterince ertelenen bir konu zaten..

irem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    oßstiNate

Status
    Konuları
    1494
    Kan Grubu
    ????
    Cinsiyeti
    Burcunuz
    Aslan
    Takım
    Galatasaray
    gercekten bazı kalınkafalı inanlar anlamıyo kardeşim yaaa neymiş bu kadar su bitcek deilmiş kardeşim manyakmısınız bitio işteeeeeeeeeeee

spiderboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SaNaL Üye

Status
    Konuları
    3
    Cinsiyeti
    YIL 2070

50 YASINA HENUZ BASTIM AMA GÖRUNTUM 85 YASINDAKI BI INSANLA AYNI
    YETERINCE SU ICEMEDIGIM ICIN BOBREK SORUNLARI YASIYORUM
    KORKARIM YASAMAK ICIN COK VAKTIM YOK
    BEN BU TOPLULUKTAKI EN YASLI INSANIM

5 YASINDA COCUK OLDUGUM GUNLERI HATIRLIYORUM
    O ZAMANLAR HERSEY COK FARKLIYDI.PARKLARDA PEK COK AGACLAR EVLERDE ISE GUZEL BAHCELER VARDI.VE BEN YARIM SAAT BOYUNCA BUYUK BI ZEVKLE DUS ALIRDIM.
    BUGUNLERDE ISE CILDIMIZI TEMIZLEMEK ICIN MINERAL YAGLI HAVLULARI KULLANIYORUZ.ESKIDEN KADINLARIN GUZEL SACLARI VARDI.SIMDI ISE BASIMIZI SU KULLANMADAN TEMIZ TUTMAMIZ GEREKTIGI ICIN TRAS ETMEK ZORUNDAYIZ.

ESKIDEN BENIM BABAM ARABASINI HORTUMDAN AKAN SU ILE YIKARDI.SIMDI ISE BENIM OGLUM SUYUN BU SEKILDE ZIYAN EDILEBILECEGINE INANAMIYOR.SOKAKLARDA POSTERLERDE,RADYODA VE TELEVIZYONDA 'SUYU DUYARLI KULLAN' UYARILARI YAPILDIGINI HATIRLIYORUM.AMA HICKIMSE BU UYARILARI ÖNEMSEMEDI SUYUN SONSUZA DEK VAR OLUCAGINI SANDIK.SIMDI ISE TUM GOLLER,NEHIRLER,BARAJLAR VE YER ALTI KAYNAKLARI YA KURUDU YADA KIRLENDI.SANAYI DURMA NOKTASINA GELDI VE ISSIZLIK BUYUK ORANLARA ULASTI.YEGANE IS ALANI ISE DENIZ SUYUNUN TUZUNU CIKARIP KULLANILABILIR HALE GETIREN FABRIKALAR.VE ISCILER MAASLARININ BIR BOLUMUNU ICME SUYU OLARAK ALIYORLAR.SOKAKLARDA ELI SILAHLI HAYDUTLAR BI BIDON SU ICIN INSANLARA SALDIRMALARI COK YAYGINLASTI.YIYECEKLERIN %80 I SENTETIK.ESKIDEN YETISKIN BI INSANIN GUNDE 8 BARDAK SU ICMESI TAVSIYE EDILIRDI SIMDI ISE BENIM SADECE YARIM BARDAK SU ICMEME MUSADE EDIYORLAR.CILDIN ASIRI KURUMASI NEDENIYLE 20 YASINDAKI BI GENC 40 YASINDA GIBI GOZUKUYOR.BILIM ADAMLARI ARASTIRDILAR AMA BI CARE BULAMADILAR.

SU URETILEMIYOR AGAC VE SEBZE OLMADIGI ICIN OKSIJEN DE AZALDI VE BU YUZDEN YENI NESLIN ZEKA KAPASITESI CIDDI BIR SEKILDE ZARAR GORUYOR.DEVLET SOLUDUGUMUZ HAVA ICIN BIZE PARA ODETIYOR.VE EN KOTUSU OGLUM BENDEN ESKI GUNLERI ANLATMAMI ISTIYOR.
    BENDE ONA YESILLIK ARAZILERI,AGACLARI,CICEKLERI,Y AGMURU,ICEBILDIGIN KADAR SU ICMENIN NE KADAR BUYUK BI KEYIF OLDUGUNU ANLATIYORUM.
    OGLUMDA BANA BABACIM SIMDI NEDEN SU YOK? DIYOR
    ISTE O ZAMAN BOGAZIM DUGUMLENIYOR...
    KENDIMI SUCLU OLMAKTAN KURTARAMIYORUM

CUNKU BENDE CEVREYI KIRLETEN,SUYU BOSA HARCAYAN VE TUM UYARILARA RAGMEN BUNLARA KULAK ASMAYAN O TOPLUMA AITIM...
    VE BUNLARIN CEZASINI BIZIM COCUKLARIMIZ CEKIYOR...
    KESKE O GUNLERE DONEBILSEM VE TUM INSANLIGA BUNLARI ANLATABILSEM
    HENUZ DUNYANIN KURTARILABILECEGI GUZEL YILLARA...

Lütfen duyarlı olalım arkadaşlar.Bunlar bir hikaye değil böyle giderse gerçekleşecek olaylar.Sonuna kadar destek veriyorum sana LAL. Bu konuyu açtığın için teşekkürler.
    KOP EVLADIIM KOOP

RaßiS
    RaßiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Misafir
    ya geçen gün okulda bu konuyu ile ilgili 2 slayt isledik.sadece insanlar için deil ileriki yıllarda hiç bir hayvanda kalmayacak.çoğu hayvanın nesli tükenmede.sırada sanırım pandalarda nesilleri yavaş yavaş tükenmeye başladı.ilk önce büyük hayvanlar tükenio.insanlar birbirlerini su için öldürdüğünü hiç birimiz görmek istemeyiz.bnde sonuna kdr yanındaım lal.geleceğin görüntüsünü görünce ağlıcak gibi olduk hepimiz.sonuna kdr yanındaım.tşkler bu konu için...

DEJ-A
    DEJ-A - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Misafir
    Güzel paylaşım

Saolasın

Emeğe saygı

gewezef - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yorumsuz Üye

Status
    Cinsiyeti

Ewet

Katılıyorum